FreeRun Bacau
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
FreeRun Bacau

Home of FreeRun Bacau
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Suntem ceea ce mancam

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Skip
Admin
Skip


Mesaje : 87
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 32
Localizare : Here , There , Everywere

Suntem ceea ce mancam Empty
MesajSubiect: Suntem ceea ce mancam   Suntem ceea ce mancam Icon_minitimeMar Apr 08, 2008 6:48 pm

Consecintele stilului de viata modern sunt ingrijoratoare: scaderea imunitatii, obezitatea, imbatranirea prematura. Un organism slabit nu se poate apara de boala. Pentru vindecare, are nevoie de un aport energetic suplimentar care poate fi gasit in alimentele crude, neprelucrate termic sau chimic, energie care se pierde inutil prin procesul de fierbere (sau prajire) care a devenit o obisnuinta pentru majoritatea oamenilor.
Adriana Beldie, consultant 121 pe probleme de dieta si nutritie, iti raspunde:

Pare incredibil, dar este adevarat: cu cat alimentatia este mai sofisticata, mai industrializata, cu atat este mai nociva si mai toxica.

Cu mii de ani in urma Hipocrate atragea atentia ca alimentatia naturala, fara tratament termic, asigura acel “aliment-medicament” necesar in cazurile de vindecare sau in medicina preventiva.

Avantajele unui stil de alimentatie natural sunt nenumarate: sanatate, energie, echilibru fizic si psihic, tinerete, vitalitate, imunitate.

Prin fierbere se distrug majoritatea vitaminelor, enzimele si o parte din sarurile minerale. Deci ceea ce ramane este foarte putin hranitor.

Este preferabil sa inlocuim mai ales vara, supa sau ciorbita cu o salata de cruditati consumata ca aperitiv inainte de masa. In acest mod oferim corpului nostru vitamine, enzime, minerale si asiguram “patul de fibre” necesar pentru o buna digestie.
Pentru a beneficia de o nutritie echilibrata si a te proteja de boli este bine sa consumi: cereale integrale si fructe la micul dejun, sucuri naturale sau fructe ca gustare intre mese, salate de cruditati, peste, carne slaba, apa plata, ceai verde si alte ceaiuri din plante, miere, nuci (neprajite), ulei de masline virgin, suplimenti nutritivi pe baza de plante (cure periodice).
Elimina din alimentatia ta sau consuma doar ocazional: carne de porc, mezeluri, margarina, zahar alb, ulei rafinat, dulciuri, alcool, cafea, prajeli, paine alba, mancare tip fast-food.
Nu uita sa bei 2 litri de apa pe zi !

Am scris cateva articole in care am prezentat ce inteleg eu printr-un stil de viata sanatos. Citind urmatoarele articole vei descopri ca poti sa devii propriul tau dietetician creeandu-ti un stil de alimentatie cat mai natural, adaptat organismului tau:

Suntem ceea ce mancam
Cum sa-ti mentii greutatea si sa nu te mai ingrasi niciodata
Creaza-ti propria dieta personalizata, adaptata grupei tale sanguine !
Retete delicioase care nu ingrasa
Hrana vie iti poate prelungi viata I si II
Bucataria fara foc
Sus In jos
http://bacau-freerun.blogspot.com/
Skip
Admin
Skip


Mesaje : 87
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 32
Localizare : Here , There , Everywere

Suntem ceea ce mancam Empty
MesajSubiect: Re: Suntem ceea ce mancam   Suntem ceea ce mancam Icon_minitimeMar Apr 08, 2008 6:51 pm

Am pus aceasta categorie deoarece stirile au prezentat in nenumarate randuri problemele cauzate de o dieta nepotrivita.

Cum eu am renuntat la un hamburger/pizza/shaorma pe zi asa si voi puteti sa faceti la fel si sa contribuiti la o lume fara probleme cu obezitatea
Sus In jos
http://bacau-freerun.blogspot.com/
Keas
Entuziast
Entuziast
Keas


Mesaje : 71
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 31
Localizare : Prin satelit

Suntem ceea ce mancam Empty
MesajSubiect: Re: Suntem ceea ce mancam   Suntem ceea ce mancam Icon_minitimeJoi Apr 10, 2008 10:03 am

mancati numai morcovi ca iepuri sa puteti sarii mai tare lol! ! si tu ai renuntat la asta dar eu ar trebuii sa renunt la cipsuri si bere ceea ce nu e bine Very Happy
Sus In jos
pk_badangel
MOdelator in devenire
MOdelator in devenire
pk_badangel


Mesaje : 175
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 30
Localizare : undeva in jungla asta numita R0M@N1@@@

Suntem ceea ce mancam Empty
MesajSubiect: Re: Suntem ceea ce mancam   Suntem ceea ce mancam Icon_minitimeJoi Apr 10, 2008 4:31 pm

BEEP... mancarea de acasa e mai buna si mai ieftina.... e gratis ce mai Very Happy lol! o fi o pizza gustoasa, te poate da mirosul pe spate, dar cand mananci una iti vei da seama ca nu te saturi, deci dai banii degeaba... mai bine pastrezi banii aia pt sala sau pentru niste echipament... sunt deacord in privinta eliminarii obezitatii si va spun Keep up the good work!! Twisted Evil
Sus In jos
Skip
Admin
Skip


Mesaje : 87
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 32
Localizare : Here , There , Everywere

Suntem ceea ce mancam Empty
MesajSubiect: Re: Suntem ceea ce mancam   Suntem ceea ce mancam Icon_minitimeJoi Apr 10, 2008 9:14 pm

ok , banii de pizza economisiti pot duce la manusi , adidasi , mansete ,treininguri , ruxac nou si multe alte kkturi kre de altfel nu le aveai
Sus In jos
http://bacau-freerun.blogspot.com/
Keas
Entuziast
Entuziast
Keas


Mesaje : 71
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 31
Localizare : Prin satelit

Suntem ceea ce mancam Empty
MesajSubiect: Re: Suntem ceea ce mancam   Suntem ceea ce mancam Icon_minitimeJoi Apr 10, 2008 9:15 pm

ba maine pe la 5 6 merem la antrenament prin ura ok?? sa vad pe la ce ora scap si poate merem in centru la astia,
k??
Sus In jos
pk_badangel
MOdelator in devenire
MOdelator in devenire
pk_badangel


Mesaje : 175
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 30
Localizare : undeva in jungla asta numita R0M@N1@@@

Suntem ceea ce mancam Empty
MesajSubiect: Re: Suntem ceea ce mancam   Suntem ceea ce mancam Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 4:30 pm

sunt multe locuri mici in ura... din pacate poti face doar putine miscari in acel loc
Sus In jos
jhn_rob
MOdelator in devenire
MOdelator in devenire
jhn_rob


Mesaje : 179
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 31
Localizare : prin-prejurime

Suntem ceea ce mancam Empty
MesajSubiect: Re: Suntem ceea ce mancam   Suntem ceea ce mancam Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 7:01 pm

lol..de la mancare am ajuns la antrenament...dar dupa antrenament ajungi tot la mancare k tie foame!deci...revenind...o alta problema pe langa cresterea in greutate este cresterea ficatului..ceea ce nu e prea bine...deci aveti grija ce mancati si in ce cantitati mancati
Sus In jos
Continut sponsorizat





Suntem ceea ce mancam Empty
MesajSubiect: Re: Suntem ceea ce mancam   Suntem ceea ce mancam Icon_minitime

Sus In jos
 
Suntem ceea ce mancam
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
FreeRun Bacau :: Informatii parkour :: Dieta-
Mergi direct la: