FreeRun Bacau
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
FreeRun Bacau

Home of FreeRun Bacau
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Stilurile de viata ale tinerilor de azi

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Skip
Admin
Skip


Mesaje : 87
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 32
Localizare : Here , There , Everywere

Stilurile de viata ale tinerilor de azi Empty
MesajSubiect: Stilurile de viata ale tinerilor de azi   Stilurile de viata ale tinerilor de azi Icon_minitimeDum Apr 06, 2008 9:26 am

Mai mult decat o arta - un mod de viata!

Senzatii, adrenalina si fiori. Putere, fluiditate si control.

Parkour satisface o nevoie fundamentala a omului: miscarea. Este o arta care cere un adevarat spirit de luptator, si ofera actiune pura practicantilor.
La baza sa, Le Parkour este o metoda naturala de a antrena corpul uman pentru a se deplasa inainte rapid, folosind imprejurimile in orice moment. Aceasta "arta a deplasarii' nu cere nici structura si nici accesorii speciale. Corpul este singura unealta. Este o disciplina atletica accesibila tuturor deoarece combina toate abilitatile naturale ale corpului uman: alergare, sarituri, catarari. Este un sport care permite explorarea potentialului corpului tau.
Este despre a fi apt sa faci fata obstacolelor care iti apar in cale, fie ele intr-un mediu urban sau natural, in cautarea miscarii care combina eficacitate si control.
Echipamentul necesar este un simplu tricou, o pereche de pantaloni usori si flexibili si o pereche de incaltari bune pentru alergat.
"C'est comme si votre corps avait toujours ete en pilotage automatique et que vous decouvriez soudain que vous etes capable de le piloter vous meme" - sau e ca si cand corpul tau a fost intotdeauna pe pilot automat, si ai descoperit acum, pentru prima data, ca esti capabil sa il controlezi.
Alergare, mers taras, sarituri, echilibru, rostogoliri si alte metode de a te prinde, de a apuca obiecte, de a atarna de diverse lucruri sunt esentele a ceea ce alimenteaza acest sport. Toate acestea duc spre un singur scop: sa nu fii niciodata oprit de un obstacol (fie acesta zid, balustrada, gard viu, copaci, tufisuri, pietre, vehicule etc), ci sa te adaptezi in continuu.
Aceasta metoda de miscare a existat inca din vremuri de mult uitate, cand oamenii timpurii trebuiau sa se miste agil pentru a vana, a ataca si a se apara. Mai tarziu, grupuri speciale - ninja si trupele commando - au fost invatate miscari care sa le permita misiuni de infiltrare. In zilele noastre, pompierii, soldatii si echipele de interventie ale politiei inca mai invata cum sa se deplaseze fara a fi incurcati de obstacole.
David Belle si-a dedicat viata dezvoltarii aceste arte. Inconjurat de o familie de eroi sportivi, David a practicat sporturi care aveau ca baza actiunea fizica si care i-au permis sa se miste eficient (gimnastica, atletism, catarare si arte martiale). Despre asta, David Belle spune: "Pasiune, mod de viata, si acum sport - Parkour, in primul rand, a fost o metoda naturala de a dezvolta toate calitatile care sunt disponibile natural corpului uman. Cresterea fortei, agilitatii si vitezei au fost primi pasi in aceasta cautare. Ca practicant de gimnastica, atletism si arte martiale aveam deja cateva abilitati de baza si aptitudini pe care le-am gasit limitate de structurile cerute de diversele sporturi pe care le practicam. Asa ca am hotarat sa creez un sport in stilul meu, adica, fara constrangeri materiale; o pereche de pantaloni buni de jogging, un tricou, o pereche buna de incaltari de alergat si eu."
"In timp ce alergam imi fixam un punct care sa reprezinte obiectivul meu si imi spuneam: "O sa ajung acolo, o sa ajung acolo direct, o sa ajung acolo repede si nimic nu ma va opri." Trebuie sa adaug ca am fost intotdeauna un cititor al benzilor desenate Daredevil si Spider-Man si un admirator infocat al altor super-eroi din benzile desenate, animatii si filme de actiune. Toti razboinici excelenti, si toti atat de liberi..."
Ideea fundamentala este omul care alearga si pe care nu il opreste nimic.

Parkour tinteste sa fie un sport "complet" prin mentalitatea pe care o inspira practicantilor si la fel de mult prin multele aptitudini pe care le dezvolta. Este o disciplina greu de antrenat pentru ca testeaza in continuu limitele fiecarui practicant. Este numai despre a sti daca esti dispus sa pastrezi limitele actuale sau decis sa le impingi cat mai departe...
Accesibil tuturor celor peste 15 ani (din necesitatea dezvoltarii fizice), Parkour face posibila dezvoltarea fizica si coordonarea evoluand vointa, determinarea, motivatia, forta, rezistenta, agilitatea si curajul: calitati esentiale in viata! Parkour educa si informeaza tinerii dornici de noi experiente.
Parkour este mult mai mult decat un sport. Este un mod de viata, calea de a te "regasi" chiar; de a iti cunoaste si controla corpul. Devi mai puternic, si inveti cum sa depasesti obstacole atat mentale cat si fizice.
Un mic avertisment: anumite persoane - cei mandrii - care cred prea multe despre aptitudinile lor fizice si/sau nu iau in calcul toate riscurile se pot rani destul de serios. In lumea Parkour, mentalitatea este de a combina trupul si sufletul, puterea si controlul. Este ridicol sa "cauti libertatea", dar sa sfarsesti rupt intr-un scaun cu rotile, deci fiti prudenti!
Se poate de asemenea spune ca un bun traceur (practicant de Parkour) va fi un participant excelent in alte sporturi care cer sange rece, agilitate, forta, autocontrol, spiritul de observatie si toate celelalte calitati dezvoltate in el practicand "L'Art du Deplacement" ca sa folosim un termen frantuzesc.
Acesta este motivul pentru care Le Parkour este cel mai complet sport. Foloseste si cere toate aptitudinile fizice si in acelasi timp cere discernamant asupra unui spatiu cu trei dimensiuni: evaluarea distantelor, evaluarea abilitatii, evaluarea riscului.
In zilele noastre, Parkour s-a dezvoltat in toata lumea, grupuri locale aparand peste tot. Media a profitat de ocazie: traceurii au fost filmati pentru videoclipuri, reclame si chiar filme!
Sus In jos
http://bacau-freerun.blogspot.com/
Keas
Entuziast
Entuziast
Keas


Mesaje : 71
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 31
Localizare : Prin satelit

Stilurile de viata ale tinerilor de azi Empty
MesajSubiect: Re: Stilurile de viata ale tinerilor de azi   Stilurile de viata ale tinerilor de azi Icon_minitimeDum Apr 06, 2008 1:04 pm

tu chiar vrei sa citesc tot ila ?? Shocked
Sus In jos
pk_badangel
MOdelator in devenire
MOdelator in devenire
pk_badangel


Mesaje : 175
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 30
Localizare : undeva in jungla asta numita R0M@N1@@@

Stilurile de viata ale tinerilor de azi Empty
MesajSubiect: Re: Stilurile de viata ale tinerilor de azi   Stilurile de viata ale tinerilor de azi Icon_minitimeSam Apr 19, 2008 7:20 pm

so... skip daca vrei sa pui melodii direct pe post, fara sa mai fie nici un link trebuie sa activezi codul html... numai asa se poate... daca vezi pe cineva k pune posturi care includ chestii cu bgcolor sau altceva care sa strice forumul, ii stergi postul si ii dai ban...
Basketball Basketball Basketball Basketball Basketball Basketball Basketball Basketball Basketball Basketball Basketball Basketball Basketball
Sus In jos
Keas
Entuziast
Entuziast
Keas


Mesaje : 71
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 31
Localizare : Prin satelit

Stilurile de viata ale tinerilor de azi Empty
MesajSubiect: Re: Stilurile de viata ale tinerilor de azi   Stilurile de viata ale tinerilor de azi Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 6:59 pm

la facut html asa ca pune melodiile fara clip!!!1
Sus In jos
pk_badangel
MOdelator in devenire
MOdelator in devenire
pk_badangel


Mesaje : 175
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 30
Localizare : undeva in jungla asta numita R0M@N1@@@

Stilurile de viata ale tinerilor de azi Empty
MesajSubiect: Re: Stilurile de viata ale tinerilor de azi   Stilurile de viata ale tinerilor de azi Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 4:19 pm

mda am incercat si nu mere... marlanu de skip ....=)) lol! scratch
Sus In jos
jhn_rob
MOdelator in devenire
MOdelator in devenire
jhn_rob


Mesaje : 179
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 31
Localizare : prin-prejurime

Stilurile de viata ale tinerilor de azi Empty
MesajSubiect: Re: Stilurile de viata ale tinerilor de azi   Stilurile de viata ale tinerilor de azi Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 7:39 pm

gata mah..la activat
Sus In jos
pk_badangel
MOdelator in devenire
MOdelator in devenire
pk_badangel


Mesaje : 175
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 30
Localizare : undeva in jungla asta numita R0M@N1@@@

Stilurile de viata ale tinerilor de azi Empty
MesajSubiect: Re: Stilurile de viata ale tinerilor de azi   Stilurile de viata ale tinerilor de azi Icon_minitimeJoi Oct 02, 2008 3:07 pm

eu l-am activat nu skip>Razz
Sus In jos
jhn_rob
MOdelator in devenire
MOdelator in devenire
jhn_rob


Mesaje : 179
Data de înscriere : 06/04/2008
Varsta : 31
Localizare : prin-prejurime

Stilurile de viata ale tinerilor de azi Empty
MesajSubiect: Re: Stilurile de viata ale tinerilor de azi   Stilurile de viata ale tinerilor de azi Icon_minitimeJoi Oct 02, 2008 3:10 pm

si eu de cine ziceam?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Stilurile de viata ale tinerilor de azi Empty
MesajSubiect: Re: Stilurile de viata ale tinerilor de azi   Stilurile de viata ale tinerilor de azi Icon_minitime

Sus In jos
 
Stilurile de viata ale tinerilor de azi
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
FreeRun Bacau :: Informatii parkour :: Forum-
Mergi direct la: